Ministerstwo Finansów planuje zmiany w definicjach obiektów budowlanych, które do tej pory znajdowały się w ustawie o Prawie budowlanym. Obiekty te obejmują budynki i budowle, z wyłączeniem trzech kategorii:
obiektów kultu religijnego,
obiektów architektury ogrodowej,
obiektów rekreacyjnych i porządkowych.
Nowe powiązania
Wyliczenie tych wyłączeń będzie miało charakter przykładowy. Nowością jest wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem. Budynki i budowle pozostaną obiektami powstałymi w wyniku prac budowlanych, zgodnie z Prawem budowlanym.
Zmiana obejmie również wykluczenie silosów i zbiorników na materiały sypkie, gazy czy ciecze z kategorii budynków. Dotychczasowe spory między podatnikami a organami podatkowymi dotyczyły klasyfikacji tych obiektów. Uznanie ich za budowle zwiększało wysokość podatku, co nowe przepisy mają jednoznacznie uregulować.
Nowa definicja budowli
Definicja budowli obejmuje kilka kategorii:
Obiekty inne niż budynki, wymienione w załączniku do ustawy, np. amfiteatry.
Specyficzne obiekty, takie jak elektrownie wiatrowe, jądrowe, fotowoltaiczne, biogazownie rolnicze, magazyny energii, kotły, piece przemysłowe, koleje linowe, wyciągi narciarskie i skocznie.
Urządzenia budowlane, obejmujące przyłącza oraz urządzenia instalacyjne, takie jak systemy do oczyszczania lub gromadzenia ścieków oraz inne urządzenia techniczne, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich prawidłowego użytkowania.
Proponowane zmiany
Proponowane zmiany obejmują rozwiązanie długoletniego problemu związanego z opodatkowaniem garaży w budynkach mieszkalnych. Dotychczas, jeśli miejsca parkingowe lub hale garażowe miały odrębną księgę wieczystą, były opodatkowane wyższą stawką jako odrębne obiekty. Natomiast garaże stanowiące części wspólne budynku objęte były niższym podatkiem, co prowadziło do nierówności.
Zmiana przewiduje uznanie pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania pojazdów za część mieszkalną budynku. Oznacza to ujednolicenie opodatkowania niezależnie od statusu tych pomieszczeń.
Pojęcie „pojazdu” obejmie również rowery i motocykle, nie ograniczając się do samochodów. Jednocześnie garaże wolnostojące, jako odrębne budynki, nadal będą podlegały dotychczasowym zasadom opodatkowania.
biuro@biurorachunkowe-online.pl
(+48) 729 803 377
Opole 45-370, ul. Ozimska 77 (segment C)
Wrocław 51-163, Aleja Kromera 51A
Firma
Info
Social media